هاست چیست؟

سرویس میزبانی

web hosting

 

هاست یا سرویس میزبانی چیست ؟

هاست ( به انگلیسی Web Hosting ) به فضایی در شبکه اینترنت گفته می شود که یک وب سایت یا پورتال برروی آن قرار می گیرد.

هر سایتی تشکیل شده از فایلهای مختلف می باشد که شامل محتویات سایت مانند کدهای برنامه نویسی ، متن ها ، عکسها و غیره می باشدو این فایلها بروی هاست قرار می گیرند و درنهایت هاست یه یک دامنه ( Domain ) متصل می شود و شما می توانید سایت خود را آنلاین ببینید.

اما خود هاست یا فضای میزبانی نیز درواقع یک کامپیوتر تحت شبکه اینترنت می باشد که با نام سرور ( server ) شناخته می شوند و همانند کامپیوترهای خانگی ( PC ) از سی پی یو ، رم ، هارد و غیره .... تشکیل شده اند . البته سرورها معمولا بسیار قوی تر و مجهزتر می باشند و در محیطهای خاصی نگهداری می شوند.

مثال : مقدار کلی فضا و رم و هارد یک سرور توسط مدیر سرور به مقادیر کوچکتر تقسیم می شوند و تحت عنوان پلن های مختلف سرویس میزبانی یا هاستینگ به کاربران ارائه می شوند.

نکته مهم : هاستینگها و سرویسهای میزبانی با توجه به سیستم عامل نصب شده برروی سرور به دو نوع ویندوز و لینوکس تقسیم می شوند. و هاست لینوکس برای سایتها و CMS های برپایه PHP مناسب هستند ( مانند : جوملا ، وردپرس ، دروپال و غیره.. ) و هاستهای ویندوزی برای سایتهایی که برپایه ASP.net طراحی شده اند مناسب می باشند.

شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب یا هاستینگ به کاربران خود  کنترل پنلی ( نرم افزار مدیریت هاست ) ارائه می‌دهند تا مشترکین بتوانند سرویس میزبانی خود را کنترل و مدیریت کنند. خدماتی از قبیل پارک دامنه، ایجاد زیر دامنه، ساخت و مدیریت پایگاه‌داده ( دیتابیس ) ، کنترل آمار بازدید وب سایت ، ایمیل و غیره..

بهترین و معروفترین کنترل پنلها بر اساس رتبه به شرح زیر می باشند :

cpanel logo

DirectAdmin Logoplesk logo

helm logo lrg

 

 

سی پنل cPanel : معروفترین و محبوب ترین کنترل پنل می باشد که مخصوص هاستهای لینوکس می باشد.           (کلیه سرویسهای پی سی نت هاست با کنترل پنل سی پنل cPanel و با لایسنس اصلی ارائه می شوند. )

دایرکت ادمین DirectAdmin : کنترل پنلی ساده تر و ارزان تر نسبت به سی پنل می باشد و کاربرد آن برای هاست لینوکس می باشد.
پلسک Plesk : یکی دیگر از کنترل‌پنل‌های مشهور می‌باشد که هم بر روی ویندوز و هم بر روی لینوکس قابل استفاده‌است، که با وجود سی‌پنل این کنترل پنل بیشتر برای سرورهای ویندوز استفاده می‌شود

هلم Helm : کنترل پنل مخصوص هاست ویندوز می باشد.

هاست یا سرویس میزبانی چیست ؟

تعریف انواع هاست و سرویس میزبانی